ŠABLONY ČI TIPY?

Jak pracovat se šablonkami a jak s tipy?

Spousta holek, co začínají s modeláží, ze začátku používají tipy. Buď mají pocit, že se šablonkami to nezvládnou či že tipy jsou lepší. Ze své vlastní zkušenosti můžu říci, že jsem také tak začínala. V sadě, kterou jsem si zakoupila, jsem měla jak tipy, tak i šablonky. Samozřejmě jsem hned sáhla po tipech. Byla jsem si v nich rozhodně jistější už i proto, že na kurzu jsem se učila s nimi. Trénovala jsem jen s tipy a až po čase jsem sáhla po těch šablonkách. Měla jsem jen ty obyčejné klasické zlaté, takže žádná hitparáda. Ale to jsem ještě nevěděla. Jak na to? Chvilku jsem s tím bojovala, pozvala si sestru, ať mi dělá modelku, na které si to budu zkoušet. Bez předchozích rad či nastudování jsem se do toho pustila. Upřímně jsem s nimi strašně bojovala - s nasazováním a potom také s prodloužením lůžka.


TIPY
Můžete zakoupit tipy čiré či mléčné. Dle mého názoru jsou lepší čiré - dají se s nimi vytvořit skleněnky :). Na trhu se objevují i tipy barevné. Ty jsou k ničemu. Ano, opravdu k ničemu. Je nutné tip zbrousit a zmenší Vám lůžko, vypadá to opravdu nehezky. Pokud je máte, vyhoďte je do koše. Pokud chcete pracovat s tipy, pořiďte si čiré či i mléčné. K nim je nutné mít i lepidlo na tipy a gilotinu na zkrácení. Tipy se prodávají v deseti různých velikostech. Je nutné nejprve tip přiložit k nehtu, zda sedí šířkou. Pokud se stane, že máte příliš úzký malíček a i ten nejmenší tip je moc široký - zbrousíte ho pilníkem do požadovaného tvaru. Prodávají se tipy s delší či kratší lepící ploškou. Pokud jsou malá lůžka, doporučuji kratší lepící plošku. Na okousané nehty, kde jsou lůžka minimální, tipy nedoporučuji, pouze prodloužit na šablonky. Pokud chcete dlouhé nehty, také doporučuji prodlužovat na šablonky, jelikož tipy jsou mírně zahnuté dolů.


Jakmile máte vybrány tipy na všechny nehty - seřazeny :), můžete lepit na nehet. Kdy na nehet lepit? Jak odstraníte kůžičku, zmatníte nehet, můžete lepit tipy. Poté je nutné přechod spilovat, použijte pilník o hrubosti 240. Poté opravte tvary tipů - jak délku tak také šířku. Vždy je trošku veďte tak, aby se volný okraj nehtu zužoval. Na tipy budu ještě dávat několik vrstev gelu a barvu, tak se ještě rozšíří. Je nutné tipy zúžit ihned po nalepení a zaschnutí (než nanesete první vrstvu gelu), aby nehty po modeláži nevypadaly jako lopaty - aby nebyly moc široké a nehezké. Jakmile tip upravíte, oprašíte, můžete nanášet prep, poté primer a dále pokračovat v modeláži, jak je popsáno v předchozích článcích.

ŠABLONY
Je také více druhů. Každému vyhovuje jiný tvar či jiná značka. Pokud chcete používat šablonky, pořiďte si určitě papírové. Kovové bych nepořizovala, jelikož nemusí sedět na každý prst a papírové si můžete nůžkami upravit dle potřeby. Šablonka se nasazuje pod přírodní nehet mírně do kopce, nesmí nikdy padat dolů, přilepíte na prstarrow-10x10.png, konec šablonky spojte. Klidně šablonka může vést do špičky. Musí na prstu sedět, nesmí být nikde prostor, mezírka, kam by mohl gel zatéct. Pokud sedí špatně, vystřihněte do užšího či širšího oblouku. Musí sedět dokonale. Dále je důležité mít gel vhodný na šablonky - vždy si zjistěte u prodejce. Nejprve naneste podkladovou vrstvu na připravený přírodní nehet, výpotek nestírejte. Šablonku můžete nasadit před touto základní vrstvou gelu či v tento okamžik.

Dále naneste na štětec správné množství gelu (časem zjistíte kolik). Naneste těsně před přechod. Udělejte kuličku a spíše méně gelu naneste na přírodní nehet, těsně ke kůžičce, poté se vraťte ke kuličce gelu a nejvíce nanášíme na tomto místě a dále na přechod a potom ke špičce úměrně méně gelu. Již nyní gelem tvarujeme nehet. Pokud chcete krátký, naneste tak na šablonku, kde vidíte přesně dle čárek, jak dlouhý nehet děláte. Pokud chcete užší či do špičky - tvořte rovnou tvar. Hustým gelem vhodným na šablonky se Vám to určitě povede již napoprvé. Nechte vytvrdit v lampě. Pokud budete dělat fm, setřete výpotek, sundejte šablonu a vylaďte tvar nehtu dle Vašeho přání. Poté naneste kamufláž a pokračujte dále dle postupu, který jsem popsala již v předchozích článcích. Pokud budete dělat celogel, nemusíte výpotek stírat ani sundávat šablonky. Vezmete na štětec více gelu a vymodelujete cé oblouk, vytvrdíte v lampě. Nyní setřete výpotek a pilníkem doladíte tvar nehtů.

Dále pokračujete, jak jsem již psala v článcích o modeláži. Pro začátečnice doporučuji první postup. Jelikož budou mít ze začátku možná problém s vytvarováním nehtu na šablonku. Ale každé vyhovuje něco jiného. Doporučuji pořídit kvalitní šablonky, které dobře drží a jsou pevné.